مقدمه

در مقاله های قبلی در مورد سئو داخلی SEO on page  و اینکه SEO چیست صحبت کردیم. اما در این مقاله سعی داریم در مورد SEO off page  یا سئو خارجی صحبت کنیم. سئو خارجی و سئو را می توان مکمل یکدیگر دانست و شما با هر نوع وب سایتی که فعالیت دارید باید به هر دو نوع سئو داخلی و خارجی توجه ویژیه ای داشته باشید. پس تا انتها با ما همراه باشید تا به صورت قابل فهم با SEO off page  آ شنا شوید.

سئو خارجی (SEO off page) چیست؟

SEO off page یا همان سئو خارجی به تمام کارهایی که شما خارج از وب ساتی خود انجام می دهید برای اینکه بتوانید رتبه و ارزش بالایی را نزد گوگل کسب کنید و در صفحات اول گوگل ظاهر شوید را سئو خارجی می گوییم. شما با استفاده از فاکتور های لازم در سئو خارجی می توانید به گوگل و کاربران میزان اعتبار وب سایت و میزان ارتباط خواسته های کاربر با وب سایت خود را بهبود ببخشید. این کار را می توانید با استفاده از دیگر وب سایت ها و پیج های مربوط به شبکه هیا اجتماعی انجام دهید. شما می توانید با لینک یا همان پیوند دادن وب سایت خود به دیگر وب سایت های معتبر به اعتبار خود اضافه کنید به این معنا که وب سایتی که شما لینک صفحه خود را به آن داده اید ضمانت می کند که محتوا و وب سایت شما اعتبار دارد.

چرا سئو خارجی SEO off page  مهم است؟

الگوریتم های گوگل و فاکتور های امتیاز دهی  روز به روز در حال پیشرفت هستند اما با این وجود خیلی از افراد جامعه سئو کار بر این معتقد هستند که سئو خارجی که بر ارتباط وب سایت و کاربر، اعتماد، اعتبار و امنیت وب سایت تاثیر می گذارد می تواند خیلی مهم باشد و بر ارزش گذاری وب سایت شما نقش مهمی را ایفا می کند.

الگوریتم های گوگل برای رتبه گذاری و ارزش گذاری محتواها و صفحات وب سایت مشخص نیست. طبق مطالعات در حوزه سئو مشخص شده است که فاکتور های سئو خارجی بیش از ۵۰ درصد بر ارزش وب سایت می افزوند.

لینک ها و سئو خارجی

link building

بک لینک ها از فاکتور های خیلی مهم  سئو خارجی است می شود گفت قلب تپنده سئو خارجی است. موتور های جست و جو محتواهایی که به ان ها لینک شده است را ارزشمند می دانند. پس می توان نتیجه گرفت که هر وب سایتی که دارای بک لینک های بیشتر نسبت به دیگر وب سایت ها است از ارزش بیشتری برخوردار است.

بدون توجه به اینکه بلک لینک ها چطور بدست می آیند، بهترین بک لینک ها آن هایی هستند که بتوان از آن ها سیگنال های مثبتی دریافت کرد. هنگام استفاده از بک لینک ها باید به نکات زیر توجه کرد:

  • اعتبار و محبوب بودن وب سایتی که به وب سایت ما لینک کرده است.
  • میزان مرتبط بودن موضوع وب سایتی که به وب سایت ما لینک کرده است.
  • میزان تازگی لینک
  • متن لنگر (achor text)  مورد استفاده.
  • تعداد دیگر لینک های موجود در وب سایت لینک کرده به وب سایت ما
  • امنیت دامنه وب سایت و صفحه  لینک کرده به وب سایت ما

انواع بک لینک ها

به طور کلی بک لینک ها به دو دسته تقسیم می شوند:

  1. بک لینک فالو(dofollow)
  2. بک لینک نوفالو(nofollow)

بک لینک فالو همان بک لینکی است که تمام سئو کار ها به دنبال آن هستند. موتور های جست و جو به این نوع بک لینک ها اعتبار می دهد می دهد. به یاد داشته باشید که بک لینک های فالو از وب سایت های معتبر و با ارزش تهیه می شود. نکته اخر اینکه بعضی از بک لینک ها هستند که از وب سایت هایی که که ارزش زیادی ندارند می آیند و این برای رنک و امتیاز دهی به وب سایت شما تاثیر گذاری است. هر چه وب سایت از ارزش بیشتری برخوردار باشد بک لینک ها مفید تر هستند.

در مقابل گوگل برای لینک های نوفلو هیچ ارزشی برای سایت ها قائل نیست. پس این نوع لینک ها نمی توانند در ارزش گذاری وب سایت شما تاثیر داشته باشند.

فاکتور هایی به غیر از لینک ها

درست است که به دست اوردن بک لینک از وب سایت های م عتبر نقش خیلی مهمی را ایفا می کنند اما به یاد داشته باشید که کارهای دیگری را می توانید انجام دهید که می توانند اعتبار وب سایت شما را چندین برار کنند. همانطور که گفته هر کاری که شما خارج از وب سایت خود انجام می دهید برای اینکه اعتبار وب سایت خود را افزایش دهید را می توان به عنواع سئو خارجی نامید برخی از این کار ها را در ادامه می توانید مشاهده کنید:

بازایابی از طریق شبکه های اجتماعی

وب لاگ نویسان مهمان

استفاده از برند کسب و کار خود چه لینک شده باشد چه لینک نشده باشد (ذکر کردن برند کسب و کار خود در سئو خارجی خیلی مهم است)

به یاد داشته باشید تمام موارد ذکر شده را انجام می دهید تا بتوانید به وب سایت خود یک راه ارتباطی درست کنید این راه ارتباطی می تواند لینک، ذکر کردن برند وب سایت یا کسب و خود یا امثال این موارد باشد.

نکته درمورد سئو محلی

سئو خارجی به رفتار افراد نیز بستگی دارد( افراد چیزهایی را که می پسندند را به دیگران نیز معرفی می کنند). تمام کار هایی که شما انجام می دهید برای اینکه کسب و کار شما در گوگل بتوان به راحتی قابل مشاهده باشد در سئو محلی خیلی تاثر دارند. شغل هایی مانند فروش ابزار آلات یا مصالح ساختمانی یا به طور کلی فروش آن ها به صورت حضوری و در یک سری مکان خاص انجام می شود باید از سئو محلی پیروری کنند. به عنوان نمونه این دسته کسب کار باید طوری باشند که به راحتی بتوان از طریق جست وجو در گوگل محل آن را پیدا کرد.  همچنین این نوع کسب و کارها را می توان به صورت آنلاین امتیاز دهی و بررسی  کرد.

نتیجه گیری

اگر می خواهید به کسب و کار خود را پیشرفت دهید پس باید با استفاده از سئو خارجی به بالا بردن کیفیت وب سایت و برند خود کمک کنید. خواه می تواند لینک گرفتن از وب سایت های دیگر باشد خواه می تواند گرفتن لینک از شبکه های خارجی. به غیر از لینک ها شما نیز می توانید با ذکر کردن برند تجاری خود و محتواهای مفید به اعتبار و ارزش وب سایت خود بیفزایید.

https://moz.com/learn/seo/off-site-seo

دیدگاه خود را ثبت کنید