راهنمای مطالعه

  • مقدمه
  • سئو چیست ؟
  • موتوهای جست و جو چطور کار می کنند؟
  • سئو (Search engine optimization)  چطور کار می کند؟

مقدمه

خیلی از شما افراد حتما برای کارهای خود حداقل یک بار به اینترنت سری زدید و پرسش و کلمه مورد نظر خود را مورد جست و جو قرار داده اید. در این مطلب می خواهیم در مورد سئو صحبت کنیم، اینکه سئو چیست. پس با گروه متخصص نویسو همراه باشید با مقاله تعریف سئو. در این مقاله سعی داریم به طور قابل فهم و ساده بگیم سئو چیست ؟

سئو چیست؟

SEO

در لغت Search engine optimization) SEO) به معنای بهینه سازی موتور جست وجو است. به طور دقیق تر به این معنا است که شما یک سری کارهایی انجام می دهید برای اینکه وب سایت شما برای موتور های جست جو اعم از Googl، Bing، Yahoo و غیره قابل شناسایی بهتر شود. این کار شما باعث می شود که وب سایت شما برای کاربران و موتور های جست و جو به آسانی قابل مشاهده باشد. هر چه یک وب سایتی بهینه تر باشد، موتور های جست و جو راحت تر صفحات وب سایت را crawl(خزش ) و index(ایندکس یا ذخیره اطلاعات صفحات وب سایت) در ادامه به تعریف این دو نیز می پردازیم.

سئو را می توان به دو بخش خیلی مهم تقسیسم کرد

  • SEO ON PAGE
  • SEO OFF PAGE

موتوهای جست و جو چطور کار می کنند؟

SEO

موتور های جست و جو برای اینکه بتوانند به نیاز شما در واقع پرسش شما پاسخ دهد، به جای ذخیره سازی صفحات وب سایت ها اطلاعات آن صفحه را ذخیره می کنند. این کار را با استفاده از crawler  ها انجام می دهند. در واقع این crawler  ها به اصطلاح در صفحات وب سایت شما خزش می کنند و اطلاعات صفحات را دخیره(index) می کنند. هنگامی که پرسشی از موتور های جست و جو دارید، الگوریتمی وجود دارد که موتورهای جست و جو با استفاده از همین الگوریتم به دنبال بهترین جواب در بین اطلاعات ایندکس شده هستند  تا به شما ارائه دهد. اینکه این الگوریتم چطور کار می کند به طور دقیق در دسترس نیست.

الگوریتم گوگل

google algorithm

الگوریتم جست و جو به فاکتور هایی بستگی دارد: کلمه پرسشی شما، میزان ارتباط کلمه پرسشی شما با صفحات، تخصص صفحات در مورد کلمه پرسشی شما و مکان شما. میزان بهره گیری از هر کدام از شرایط بالا به کلمه پرسشی شما بستگی دارد. به عنوان مثال تازگی محتوا ها نقش مهمی را در پاسخ دادن به سوال شما بازی می کنند.

سئو (Search engine optimization)  چطور کار می کند؟

seo

سئو به موتور های جست و جو نشان می دهد که وب سایت شما بهترین نتیجه مناسب کلمه پرسشی مورد جست و جو است. به همین دلیل است که تمام موتور های جست و جو یک هدف دارند: بهترین نتیجه و مرتبط ترین نتیجه را به کاربران نشان دهند. از آجایی که الگوریتم های Rank (رتبه دهی) هر کدام از موتور های جست و جو متفاوت است به همین دلیل نمی توان تمام آن ها مورد بررسی قرار داد اما در مقالات بعدی در مورد این موضوع خواهیم پرداخت.

نکاتی برای درک دقیق تر سئو

traffic quality

شما می توانید تمام مردم دنیا را به وب سایت خود جذب کنید، اما این کار را باید به درستی انجام دهید. به عنوان مثال شما یک کشاورز هستید و سیب تولید می کنید، اما گوگل  شما را دارنده محصولات شرکت اپل به کاربران معرفی می کند. اما شما در حقیقت می خواهید کاربران را به خاطر اینکه شما فروشنده محصولات کشاورزی حذب کنید. این تعریف کیفیت ترافیک به سایت شما است.

traffic quantity

شما باید کاری کنید که صفحات وب سایت شما طوری بهینه شده باشند که جزئی از نتایج صفحه اول گوگل ظاهر شوند. این ظاهر شدن در صحفه اول تعداد کلیک ها بر روی وب سایت شما تاثیر می گذارد و به ترافیک وروید سایت شما نیز اثرگذار خواهد بود.

Organic search

به این معناست که کاربران از طریق موتورهای جست و جو بر لینک وب سایت شما کلیک می کنند و از وب سایت شما بازدید می کنند. برای اینکه بتوانید از این راه کاربران بیشتری را حذب کنید می توانید در گوگل برای وب سایت خود تبلیغ کنید.

Referral Traffic

به این معنا که بازدید کنندگان از طریق  پیوند یا لینک های شما در دیگر وب سایت ها یا شکبه های اجتماعی به وب سایت شما هدایت می شوند.

چرا باید به سئو توجه ویژه ای داشت

SEO STRATEGY

این روز ها خیلی از انسان ها فقط خرید های خود را به صورت آنلاین انجام نمی دهند، بلکه کارهای دیگری به غیر از خرید انجام می دهند مانند بررسی یک مقاله و امثال این ها. برای اینکه بتوانید بین هزاران وب سایت مرتبط با کلمه پرسشی، رتبه عالی دریافت کنید به طوریکه هنگام نمایش در صحفه اول گوگل و در بین نتایج اول تا دهم  قرار بیگرید باید سئو را جدی بگیرید. ممکن است که شغل شما، محتوای شما و دیگر چیزهای وب سایت شما ارتباط خیلی کم با کلمه مورد پرسش داشته باشد اما شما باید کاری کنید که کاربران به وب سایت شما جذب شوند. شما می توانید با استفاده از مرتبط ترین کلمه های پرسشی مربوط به کسب و کار خود  کاربران را جذب کنید.

همین جذب کردن کاربر اگر به رفع مشکل او کمک کند باعث جلب اعتماد می شود و هر وقت که کاربر مشکلی داشته باشد روی شما حساب می کند و به یک کاربر ثابت تبدیل می شود. به عنوان مثال آیا از کسی پرسیده اید که تا به حال شده است که چند بار به دنبال حل مشکل گشته اید و هر ۴ بار به سمت یک وب سایت رفته باشید؟ اگر اینطور باشد پس اون وب سایت می تواند موفقیت های بیشتری بدست آورد.

منبع:

منتظر مطالب بیشتر در مورد سئو باشید. به دلیل گسترده بودن مطالب سئو نمی توان تمام مطالب را در یک زمان و در یک مطلب بیان کرد. با تیم متخصص و جوان نویسو همراه باشید.

دیدگاه خود را ثبت کنید