مقدمه

این روز ها با این وضع شیوع کرونا خیلی از افراد به دنبال این هستند که از طریق اینترنت خرید را انجام دهند. در مقابل افرادی که کسب و کار اینترنتی دارند به دنبال این هستند که بهترین محصولات خود را در اختبیا مردم قرار دهند. در افرادی که کسب  کار های اینترنتی دارند به دنبال این هستند که با بهینه سازی هر چه بهتر وب سایت خود مشتریان بیشتری را به خود جذب کنند. راه زیادی برای بهینه سازی وب سایت وجود دارد. در این بحث می خواهیم در مورد سئو داخلی وب سایت یا SEO ON PAGE  که خیلی برای بهینه سازی وب سایت مهم است صحبت کنیم.

سئو داخلی (SEO ON PAGE) چیست؟

on page SEO

سئو داخلی که به اسم (SEO on page)   شناخته می شود، در واقع  انجام یک سری کارهایی که به بهنیه سازی عناصر داخلی وب سایت است را سئو داخلی می گوییم که در مقابل سئو خارجی قرار دارد به عنوان مثال پیوند یا لینک های وب سایت ما در دیگر وب سایت ها که به وب سایت ما هدایت می شوند از کارهایی در حوزه سئو خارجی است. با استفاده ازفعالیت هایی که در حوزه سئو خارجی هستند می توان حجم زیادی از ترافیک را وارد وب سایت خود کرد. از مثال هایی که برای سئو داخلی می توان به بهینه سازی محتواها و کد های HTML اشاره کرد.

بیشتر از اینکه از سئو داخلی برای موتور های جست و جو استفاده کنیم، کاربران هنگامی که وارد وب سایت می شوند خیلی راحت و به روشنی متوجه می شوند که وب سایت شما در مورد چه چیزی است و اینکه متوجه می شوند که آیا وب سایت شما همان کلمه مورد جست و جو است یا نه. به طور خلاصه اینکه موتور های جست و جو از طریق سئو داخلی متوجه می شوند که کاربران با چه وب سایت و محتوایی رو به رو هستند از این رو موتور های جست وجو از روی مراجعه کاربران به وب سایت ها برای کلمه پرسشی کاربر ارز ش گذاری می کنند.

بنابراین می توانیم این طور نتیجه بگیریم که دو هدف بزرگ استفاده از سئو داخلی وب سایت برای موتور های جست و جو و کاربر این است که:

 1. درک کاربر و موتور جست وجو از اینکه وب سایت در مورد چه چیزی است.
 2. با استفاده از سئو داخلی وب سایت خود را به مربوط ترین وب سایت به کلمه مورد جست و جو کاربر تبدیل می کنیم.
 3. در آخر اینکه از سئو داخلی برای اینکه بتوانیم رنک وب سایت خود را بالا ببریم و اینکه وب سایت خود را به یک وب سایت با ارزش تبدیل کنیم استفاده می کنیم.

کیورد، سئو داخلی و محتوا

در گذشته سئو داخلی را مترادف با استفاده از کلمه کلیدی می دانستند، مخصوصا وقتی که از این کلمات کلیدی در مکان های کلیدی و مشخصی در وب سایت خود استفاده کنید.

طبق چیزهایی که در گذشته گفته شده است، صفحات وب سایت از روی استفاده از کلمات کلیدی یا همان کیوورد مناسب در مکان مورد انتظار در وب سایت رنک یا امتیاز می گیرند. این کلمات کلیدی مورد استفاده نشان دهنده این است که وب سایت شما در مورد چه چیزی است. مطمئن شوید که موتور های جست و جو کلمات کلیدی مرتبط با کلمه مورد جست و جو(کلمه پرسشی کاربر) شما را پیدا کنند که این کار به ارزش گذاری وب سایت شما منجر می شود.

الگوریتم های موتورهای جستجو

seo

امروزه موتور های جست و جو به صورت پیچیده ای روند صعودی را طی کرده اند و از هر نظری پیشرفته تر شده اند. موتور های جست و جو از کلمات کلیدی، تعداد تکرار کلمات کلیدی، میزان مرتبط بودن کلمات خاص به کلمات کلیدی و ترکیب چند کلمه خاص که با کلمه کلیدی در ارتباط است می توانند بفهمند که محتوا و وب سایت شما در مورد چه چیزی است.

با اینکه استفاده از کلمات کلیدی خیلی مهم است اما نه به اندازه میزان ارتباط بین صفحات و محتوای شما با کلمه مورد پرسش کاربر از موتور های جست و جو. به یاد داشته باشید استفاده از کلمه کلیدی در محتوا ها و صفحات خیلی مهم هستند اما همانطور که گفتیم میزان ارتباط  صفحات و محتوای شما با کلمه پرسشی کاربر نقش مهم تری را ایفا می کند.

سئو داخلی وب سایت کمتر در مورد تکرار کیوورد است و بیشتر به این توجه می کند که کاربران چه کسانی هستند و چه چیزی می خواهد است و همچنین سئو داخلی به اینکه شما از چه کیوورد هایی در صفحات وب سایت می توانید استفاده کنید تا به بهترین نحو به نیاز کاربر پاسخ دهید.

شاخص هایی که باید برای سئو داخلی در نظر بگیرید

 1. میزان محتوا: محتوای کم یا زیاد برای پاندا که از الگوریتم های گوگل است خیلی مهم است. برای اینکه صفحات وب سایت شما امتیاز خوبی بگیرد محتوا باید به صورت کافی کامل باشد.
 2. کاربر پسند: آیا محتوای که شما تولید می کنید کاربر پسند است؟ منظور از کاربر پسند بودن یعنی اینکه آیا محتوا به راحتی قابل فهم و قابل خواندن است یا نه فقط جنبه تبلیغاتی دارد؟
 3. محتوای منحصربه فرد: این شاخص بسیار باید مورد توجه قرار گیرد چون اگر از محتوای دیگر وب سایت ها یا دیگر مکان های اینترنت کپی کنید به اصطلاح محتوای Duplicate یا محتوای کپی تولید کرده اید که این کار به جریمه شدن سنگین وب سایت شما که به افت رنک وب سایت منجر می شود.
 4. میزان صحت محتوا: این نکته را نیز باید مورد توجه قرار داد چون باید از منابع موثق محتوا را تولید کرد یا اینکه خود محتوای شما باید یک منبع موثق باشد.
 5. هم راستا بودن محتوا با خواسته کاربر: یکی از دلیل های مورد توجه بودن سئو داخلی این است که انتظارات کاربر را برآورده کنیم. پس باید به میزان هم راستا بودن و مرتبط بودن محتوا با کلمه پرسشی کاربر توجه کرد.

مواردی به غیر از کیورد که در سئو داخلی وب سایت تاثیردارد:

 1. لینک های خارجی و داخلی: تعداد لینک های داخلی و خارجی مهم است و اینکه باید به این توجه کرد که این لینک ها به کجا هدایت می شوند.
 2. میزان سرعت بارگذاری وب سایت
 3. استفاده از داده های ساختار یافته یا دیگر نشانه گذاری ها
 4. ساختار url های استفاده شده در صفحات
 5. دوستی با موبایل (به عنوان مثال میزان واکنش گرایی صفحات نسبت به موبایل)
 6. توضیحات متا هر صحفه

سخن آخر

تمام عناصر گفته شده و به طور خلاصه کل مطلب بر روی یک چیزی تمرکز می کند آن هم اینکه بهترین تجربه را در اختیار کاربر قرار دهیم. هر چه وب سایت بیشتر مورد استقبال و مورد استفاده قرار بگیرد ( از لحاظ سئو تکنیکال و محتوایی) یعنی اینکه سئو داخلی وب سایت به صورت مفیدی بهینه شده است. البته فاکتور های زیاد دیگری در سئو داخلی تاثر دارند که در مطالب بعدی به آن ها نیز می پردازیم.

دیدگاه خود را ثبت کنید