مقدمه

امروزه همه افرادی که در حوزه بازاریابی اینترنتی (digital marketing)، سئو و محتوا نویسی می خواهند موفق شوند باید اصولی را در نوشتن محتوا رعایت کنند. این بدیهی است که سئو و محتواهای نوشته شده در سراسر وب سایت ها دست به دست می چرخد، پس باید محتواهایی منحصر به فردی را بنویسید که برای همه تازه و جذاب به نظر برسد.

از همه این ها که بگذریم، باید آگاه باشید که هر محتوای نوشته شده بدون اصول سئو بی ارزش است حتی اگر یکی از بهترین محتواهای دنیا هم که باشد اگر بدون اصول سئو پیش رفته باشد در اخرین صفحات نتایج گوگل ظاهر می شود. هر چه شما بر روی سئو یک محتوا کار کنید و وقت بگذارید تعداد کلیک ها و ترافیک ها به وب سایت خود را می توانید افزایش دهید. به همین دلیل است که سئو و محتوا نویسی با هم ارتباط تنگاتنگی دارند به طوریکه محتوا نویسی بدون سئو مانند قایق بدون پارو است که هیچ پیشرفتی حاصل نمی شود.

در این مطلب می خواهیم در مورد ۱۰ تا از مهم ترین تکنیک ها و اصول های محتوا نویسی بر اساس سئو را در اختیار شما قرار دهیم:

۱- محتوا نویسی بر اساس علایق که موجب جذب مخاطب می شود

SEO

به جرات می توان گفت که این اصل مهم ترین اصل در تولید محتوا محسوب می شود. محتوایی بنویسید که مخاطبان می خواهند. خیلی از شرکت ها و فروشگاه ها محتوا را فقط در مورد کالاهای خود تولید می کنند و توجهی به اینکه مخاطب به چیزی ممکن است علاقه داشته باشد اعتنایی نمی کند. کاربران همواره به دنبال جواب سوال خود هستند وموتور های جست و جو به دنبال بهترین جواب برای کاربران می گردند. در کنار تولید محتوا در مورد محصولات خود، محتواهایی بنویسید که علاوه بر داشتن اطلاعت مفید، به جذب مخاطب کمک کند.

۲- بدست اوردن اعتبار و ترافیک به سمت خود از طریق بلاگ

این عبارت بالا به بدان معناست که اگر شما دارای کسب و کاری هستید و اسم دامنه و سایت شما به صورت: www.exampl.com  باشد، بلاگی را به صورت  blog.exampla.com  درست کنید. به این صورت شما می توانید محتوا های خود را به وب سایت اصلی خود لینک کنید، همچنین شما می توانید محتواهای خود را در شبکه های اجتماعی وب سایت اصلی خود به اشتراک بگذارید.

۳- استفاده از سرتیتر و توضیحات متا به طوریکه در مورد متن محتوا توضیحی روشن می دهد

هیچ وقت قدرت سرتیتر ها را دست کم نگیرید. اگر شما در مورد چیزی محتوایی منحصر به فرد نوشته اید و می خواهید هر چه بیشتر مخاطبان را به نوشته خود جذب کنید حتما از سرتیترهایی استفاده کنید که در مورد نوشته شما توضیحی روشن می دهند حتی اگر سرتیتر خیلی  کوتاه باشد. در کنار استفاده از سرتیتر قابل فهم و جذاب باید از کلمه های کلیدی با مفهوم و ارزشمند استفاده کنید.

۴- توضیحات متا (meta description)

به یاد داشته باشید که محتواهای نوشته شما با توضیحات متای شما در ارتباط است. حتما در توضیحات متا خود توضیحی مختصر اما جامع در مورد محتوای خود بنویسید. در اخر اینکه باید بدانید که توضیحات متا و عنوان اصلی که برای موضوع خود انتخاب می کنید بازخورد های مثبت و منفی را می تواند برای شما داشته باشد.

۵- استفاده از کلمات کلیدی ارزشمند و کلمه های مرتبط با کلمه کلیدی

حتما از کلمه های کلیدی و کلمه های مرتبط با کلمه کلیدی در سرتیتر ها و در سراسر متن خود استفاده کنید تا علاوه بر کاربر، موتورهای جست و جو بتوانند بفهمند که محتوای شما در چه موردی است. اما به یاد داشته باشید که استفاده بیش از حد کلمه کلید نه تنها در افزایش ترافیک به سایت کمک نمی کند بلکه باعث می شود از طرف گوگل جریمه شوید. در آخر اینکه کلمه های کلیدی را با تفکر انتخاب کنید.

۶- ساختاربندی درست و قابل فهم محتوای نوشته شده

محتواهایی که می نویسید ممکن است عالی به نظر برسد اما اگر به خوبی سازمان دهی نشده باشد ممکن است نه تنها گوگل بلکه کاربر نیز متوجه مفهوم متن شما نشود. سعی  کنید متن های خود را به پاراگراف هایی تقسیم بندی کنید و همچنین از سرتیتر های H1  و H2 کمک بگیرید چرا که به روشن شدن مفهوم متن شما کمک زیادی می کند.

۷- استفاده از تصاویر

سعی کنید در همه محتواهایی که تولید می کنید از تصاویر بصری با کیفیت، جذب کننده و مرتبط با متن تولید شده استفاده کنید.اگر از تصاویر بصری مناسب استفاده کنید کاربران بیشتر مشتاق می شوند تا متن شما را مطالعه کنند.

۸- به اشتراک گذاشتن محتوای خود در شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی می توانند در ترافیک و میزان بازخورد محتواهای شما تاثیر زیادی داشته باشند، سعی کنید هر محتوایی که می نویسید چه درباره محصولات خود و چه درباره مطالب دیگر، در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید. در اخر اینکه در صفحات بلاگ خود از کلید های شبکه های اجتماعی کمک بگیرید این کار باعث می شود تا خوانندگان مطالب شما را در صفحات اجتماعی خود با دیگران به اشتراک گذارند.

۹- استفاده از Google Authorship

استفاده از Google Authorship یک راه خیلی سریع و آسان است برای اینکه محتوایی که می نویسید را به نویسنده همان محتوای تولید شده ارتباط دهید که نشان می دهد این نوشته توسط این شخص تولید شده است. محتوایی که شما تولید کرده اید با استفاده از rich snippets در صفحه نتایج به همراه عکس فردی که محتوا را تولید کرده است نمایان می شود و این کار به افزیش نرخ کلیک و ترافیک وب سایت شما کمک می کند. در مقالات بعدی چگونگی این کار را به شما آموزش می دهیم.

۱۰- استفاده از لینک های خارجی و داخلی در متن محتوا

لینک سازی و خرید لینک خیلی سال است که هنوز هم کاربرد دارد همانطور که در مقالات پیشین در مورد اهمیت لینک خارجی در سئو صحبت کردیم. سعی کنید در متن های خود به وب سایت خود و موضوعی که نوشته اید لینک کنید، چرا که اگر وب سایتی از متن شما استفاده کند این لینک به عنوان بلک لینک برای شما عمل خواهد کرد. همچنین برای انکه به دیدن شدن وب سایت خود در نظر موتورهای جست و جو و کاربران کمک کنید، می توانید از جدول، چارت و ویدئو های وب سایت ها دیگر با ذکر منبع استفاده کنید. در اخر اینکه هر چه محتوای نوشته شده با کیفیت تر باشد به اشتراک گذاری ان توسط کاربران بیشتر می شود.

۱۱- به صورت پیوسته فعالیت های وب سایت خود را نظر داتشته باشید

با استفاده ابزار Google Analytics می توانید به راحتی میزان بازدید و مدت زمان ماندگاری کاربر را  در صفحات خود پیگیری کنید. همچنین با بررسی کردن نرخ پرش و مدت زمان ماندگاری در صفحات، می توانید به رفتار کاربر هنگام وارد شدن به وب سایت خود پی ببرید. اگر با کاهش زیاد کاربران و کاهش زمان ماندگاری کاربران در صفحات برخورد کردید، این بدان معنی است که محتواشما با خواسته های کاربان ارتباط ندارد ای بدتر این اصلا محتوای نوشته شده مورد علاقه کاربان نبوده است.

نتیجه

سئو و تولید محتوا تیکه های پازل هستند که اگر هر کدام از اصول سئو را در تولید محتوا رعایت نکنید، پازل ناقص می ماند. بنابراین چه خوب است که با رعایت کردن اصول و تکنیک های سئو، در نوشتن هر چه بهتر محتوای خود به جذابیت وب سایت و محتوای خود کمک کنید.

منبع:

https://www.titangrowth.com/blog/capitalize-on-content-10-techniques-for-seo-content-writing/

دیدگاه خود را ثبت کنید